Aktivní-vs.-Pasivní-investování

Aktivní vs. Pasivní investování

Aktivní správa znamená, že v daném fondu je tzv. portfolio manažer. To je člověk, který vybírá akcie, které fond nakoupí. On dělá aktivní rozhodnutí, jestli ve fondu budou akcie Applu, Microsoftu, Tesly nebo nebudou a v jakém poměru. Samozřejmě se snaží vybrat ty, co vydělají nejvíc. Bohužel historická data ukazují, že se to drtivé většině (až 95 % fondů) dlouhodobě nedaří. To znamená, že ve finále vsadili na špatné koně.

Aktivní vs. Pasivní investování Číst dál »

Bitcoinu teď mohou investovat instituce i americké banky

BlackRock, Fidelity, VanEck a mnoho dalších investičních fondů mohou prodávat na amerických burzách ETF vázané na cenu nejznámější kryptoměny. Bitcoinu. Do Bitcoinu teď mohou investovat instituce i americké banky. 

Ve středu 10. ledna 2024 schválil Americký úřad pro kontrolu cenných papírů (SEC) 11 žádostí o spotové ETF na bitcoin. Celkem 11 investičních fondů může skrze americké burzy NYSE, Cboe Global Markets a Nasdaq prodávat cenný papír vázaný na cenu jednoho bitcoinu, který v době schválení stál cca 47 200 USD.

BlackRock, Fidelity, VanEck a mnoho dalších investičních fondů mohou prodávat na amerických burzách ETF vázané na cenu nejznámější kryptoměny. Bitcoinu. Do Bitcoinu teď mohou investovat instituce i americké banky.  Číst dál »

Jedna plus í, to celé na entou.

Jedna plus í, to celé na entou. Tím pan Einstein označil za nejsilnější hybnou sílu vesmíru. Myslím, že měl pravdu, a data to potvrzují. Zdá se, že vzorec (1+i)^n (kde i představuje roční úrokovou míru) může být matematicky jednoduchý, ale může být obtížné oslovit žáky druhého stupně základní školy, natož pak zkušené investory. Ale má to jednu klíčovou složku – praxi. Stačí jednou za rok, každých 5 let, nebo při každém významném výročí spočítat výsledky svého investičního rozhodování v Excelu. Suchá čísla nám jasně ukážou realitu. Investujte dlouhodobě, zvládejte krize a budete na dobré cestě.

Jedna plus í, to celé na entou. Číst dál »

Přejít nahoru