Ve středu 10. ledna 2024 schválil Americký úřad pro kontrolu cenných papírů (SEC) 11 žádostí o spotové ETF na bitcoin. Celkem 11 investičních fondů může skrze americké burzy NYSE, Cboe Global Markets a Nasdaq prodávat cenný papír vázaný na cenu jednoho bitcoinu, který v době schválení stál cca 47 200 USD.
- Exchange Traded Fund, neboli zkráceně ETF je fond obchodovaný na burze podobně jako akcie. V případě bitcoinových ETF sledují tyto fondy hodnotu bitcoinu, který za investory nakupují investiční společnosti a zabezpečující tento burzovně obchodovaný fond. V praxi to umožňuje investorům zapojit se do krypto trhu přes regulované investiční nástroje a bez nutnosti přímého vlastnictví „opravdových“ bitcoinů.
- Pro snazší pochopení existuje velmi přesná analogie se zlatem. Zlato je možné držet fyzicky, což přináší určité výhody i nevýhody. Lze jej ale rovněž nakoupit, jako cenný papír a držet tak expozici na cenu, bez nutnosti zabezpečit fyzický kov třeba v trezoru.
Co to znamená pro Bitcoin
Finanční svět tím, uznal Bitcoin, jako hodnotné a bezpečné aktivum. Nikdo již nemůže argumentovat, že bitcoin je podvod nebo ponzi schéma. Zalistování bitconových ETF na burzy významně přispěje k rozšíření povědomí a adopci tohoto aktiva na globální úrovni. Analytici společnosti Standard Chartered uvedli, že jen v tomto roce by ETF mohlo přinést investice v hodnotě 50 až 100 miliard dolarů, což by mohlo cenu bitcoinu vynést až na 100 000 USD/BTC (ze současných 46 700 USD/BTC)
Co to znamená pro investory
Do Bitcoinu mohou nyní alokovat své finance institucionální investoři, včetně amerických bank. Bankám v USA nové ETF přináší navíc možnost nabídnout bitcoin svým klientům. Zároveň si každý samozřejmě ukousne svůj podíl na zisku. Běžným investorům, z řad retailu umožní tento cenný papír v USA investovat do Bitcoinu bez nutnosti vlastnit speciální kryptoměnovou peněženku a zabezpečovat ji.
Vyšší dostupnost bitcoinu povede k vyšší poptávce. Vzhledem k omezenému množství bitcoinů, které se uvolňují v pravidelných 10ti minutových intervalech, dojde ke snížení nabídky a tím pádem ke zvýšení ceny tohoto aktiva.
V EU již bitcoin ETF existují delší dobu, ale není o ně takový zájem. Jedním z důvodů nezájmu českých investorů může být i regulace ČNB, která neumožňuje tyto nástroje veřejně nabízet. Pro české investory je zatím stále nejjednodušší cestou nákup bitcoinu online ve směnárně s možností pozdějšího výběru do vlastní peněženky.
Závěr
Nástup bitcoinových ETF přináší do světa finančních profesionálů nové možnosti a výzvy. Zájem obřích finančních institucí svědčí o síle Bitcoinu jako investičním nástroji.