Jedna plus í, to celé na entou.

Jedna plus í, to celé na entou. Tím pan Einstein označil za nejsilnější hybnou sílu vesmíru. Myslím, že měl pravdu, a data to potvrzují. Zdá se, že vzorec (1+i)^n (kde i představuje roční úrokovou míru) může být matematicky jednoduchý, ale může být obtížné oslovit žáky druhého stupně základní školy, natož pak zkušené investory. Ale má to jednu klíčovou složku – praxi. Stačí jednou za rok, každých 5 let, nebo při každém významném výročí spočítat výsledky svého investičního rozhodování v Excelu. Suchá čísla nám jasně ukážou realitu. Investujte dlouhodobě, zvládejte krize a budete na dobré cestě.

Směřuji k myšlence, která se stále opakuje: „Investiční horizont je klíčem“ a „Akcie mají svou volatilitu. Mohou rychle klesnout až o 17 % během několika měsíců, ale po jednom kalendářním roce je investor průměrně o 2 % v plusu.“ To zní hezky, ale ve skutečnosti je to jen prázdný hovor. Podstata toho všeho spočívá v jednoduchosti: jednoduše investujte. Nepátrejte po důvodech, proč to nedělat, nehledejte zkratky, zázračné recepty nebo skvělé fondy. Jen investujte. Investování není ruleta nebo hazard, ale klidný maraton k budování bohatství. Kupujeme si podíly ve společnostech, protože věříme, že jejich hodnota poroste. Věříme v jejich schopné vedení, smysluplné produkty a správný obor podnikání. To je celý klíč.

Morálku nám může pokazit hovor s přáteli při pivu, kdy jeden z nich vydělal více peněz než my, nebo článek na Forbes.com, nebo presentace investiční skupiny, nebo sofistikovaný článek na novinky.cz o „rekordním růstu akcií“. Takovéto srovnání často vede k třem klasickým scénářům: buď přestanete investovat, pokračujete v investování, nebo investujete ještě více, když je situace složitá. Přestání investovat zpravidla vede k úplné ztrátě. Boj s volatilitou, inflací a budování majetku je dlouhý proces a mnoho investorů nedokáže vydržet.

Pojďme se podívat na poslední vzorec chování: „Přisypal.“ Takže akcie klesají, světem řádí konflikty, a vy se rozhodnete investovat další peníze do trhu? Z vašich rezerv nebo mimořádných příjmů? Může to znít neobvykle, ale je to normální? Před pouhými dvěma lety, v dubnu, jste byli ve stresu, izolováni doma, a poslali jste do trhu všechny dostupné peníze, které jste měli (ne rezervy…)? Ano, právě to jsem udělal. Jsem opatrný investor a věřím, že je dobré sázet na růst, když držíte silnou kartu. Poslední taková situace byla v létě 2008. Jsou okamžiky, kdy se musíte rozhodnout a jednat. A co je skvělé, většina investorů jedná podle modelu „Přestal a vymýšlel,“ což v konečném důsledku prospívá těm, kteří investují pravidelně. Bez ohledu na všechny teorie mluví výsledky jasně. Tak proč nezískat přezdívku jako „Pokračoval“ a občas „Přisypal“?

Zde Vložte Text Nadpisu

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru